Česká filmová a televízna akadémia oceňovala v sobotu 10. marca 2018 najlepšie filmové diela a tvorivé výkony uplynulého roka, darilo sa aj slovenským tvorcom a tvorkyniam. 

Koprodukčná česko-slovensko-francúzska snímka Baba z ľadu (r. Bohdan Sláma) premenila 6 nominácií, okrem cien pre najlepší film, réžiu, scenár, mužský herecký výkon v hlavnej úlohe a ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, si cenu za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe odniesla Zuzana Kronerová. 

Česko-slovenskou koprodukciou je aj dokumentárny film Červená (r. Olga Sommerová), ktorý bodoval v kategórii dokumentov. Darilo sa aj ďalším koprodukčným filmom - dráma Křižáček (r. Václav Kadrnka) premenila jednu nomináciu, snímka Po strništi bos (r. Jan Svěrák) si odniesla celkom 5 cien. 

Dráma Špina, celovečerný hraný debut režisérky Terezy Nvotovej si odniesla sošku za najlepší strih, ktorú prebrala trojica strihačov - Jiří Božek, Michal Lánský a Slovenka Jana Vlčková. 

Zastúpenie malo Slovensko aj v tvorivom tíme animovaného filmu Lajka (r. Aurel Klimt), za ktorého scénografiu si Českého leva odniesli Slováci Aurel Klimt, František Lipták a český tvorca Martin Velíšek. 

V kategórii najlepších študentských filmov ocenila akadémia film Atlantída, 2003, ktorý vznikol v koprodukcii bratislavskej VŠMU a pražskej FAMU. Cenu, zahrňajúcu aj 100 000 českých korún na ďalšiu tvorbu, prebral režisér Michal Blaško. 

Za najlepšie dielo v kategórii najlepších televíznych filmov či minisérií vyhlásili českí akademici a akademičky sériu Spravedlnost (r. Peter Bebjak), ktorú vytvorila pre Českú televíziu slovenská produkčná spoločnosť D.N.A. Production. Cenu prebral režisér Peter Bebjak spolu so scenáristom Tomášom Bombíkom, producentom Rastislavom Šestákom a proucentkou Kateřinou Ondřejkovou. 

Kompletný zoznam výsledkov udeľovania cien Český lev si môžete pozrieť na webstránke Českej filmovej a televíznej akadémie.

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK