Tlačová správa 6

4. apríl 2018

 

Týždeň slovenského filmu otvorí v predpremiére očakávaná historická dráma Dubček 

Prehliadku Týždeň slovenského filmu otvorí v pondelok 9. apríla 2018 v bratislavskom Kine Lumière historická dráma Dubček (2018). Film v predpremiére uvedie početná delegácia tvorcov vrátane režiséra Laca Halamu i predstaviteľov hlavných úloh. Počas slávnostného otvorenia prehliadky bude zároveň odovzdaná Cena Petra Mihálika za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy.

Historicky prvý slovenský hraný film o politikovi a štátnikovi Alexandrovi Dubčekovi hovorí o veľkom mužovi československých i slovenských dejín, ktorý stál na čele mnohých významných spoločenských zmien koncom 60. rokov 20. storočia. Charizmatický štátnik Dubček, ktorý sa snažil poľudštiť politiku, vzbudzoval v ľuďoch nádej, že začnú konečne slobodne dýchať, no eufóriu z pocitu slobody s vierou, že sa napravia chyby minulosti a Československo sa zmení na demokratickú krajinu, zmaril 21. august 1968.

Film sa začína vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ktorý definitívne pochoval demokratizačný proces v našej krajine. Nakrútený je retrospektívne a odohráva sa v deň Dubčekovej osudnej cesty do Prahy v roku 1992, počas ktorej si spomína na prelomové udalosti svojho života i našich dejín. Do bratislavského Kina Lumière ho prídu osobne uviesť tvorcovia, medzi nimi i režisér Laco Halama, hlavní predstavitelia Adrian Jastraban ako Dubček, Táňa Radeva ako jeho manželka Anna i mnohí ďalší, projekcia o 19.30 hod. je otvorená pre verejnosť.

Film Dubček slávnostne otvorí štvrtý ročník prehliadky Týždeň slovenského filmu, ktorý uvedie 39 slovenských filmov premiérovaných v minulom roku. Premietne sa 22 hraných, 12 dokumentárnych a 5 animovaných snímok, sú medzi nimi filmy, ktoré bodovali v rebríčkoch návštevnosti, aj tie, ktoré majú za sebou úspešnú festivalovú púť a získali významné ocenenia. Bohatý je aj sprievodný program. Podľa Martina Šulíka, prezidenta Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) divákov čaká sedem dní, v ktorých môžeme bilancovať a premýšľať o tom, kam sa uberá naša kinematografia. Slovenská filmová a televízna akadémia chce aj v tomto roku vytvoriť priestor na hlbšiu kritickú reflexiu a na zamyslenie nad tým, v čom by sme mohli zlepšiť podporu pôvodnej tvorby. Práve k tomu smerujú sprievodné podujatia prehliadky.“

Týždeň slovenského filmu sa uskutoční od 9. do 15. apríla 2018 v Kine Lumière v Bratislave, v jeho priestoroch bude zároveň inštalovaná výstava scénických návrhov filmových architektov Viliama J. Grusku a Romana Rjachovského, ktorí sa tento rok stanú držiteľmi ceny Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii.

Vybrané filmy prehliadky sa v rovnakom termíne budú premietať aj v ďalších deviatich slovenských mestách, a to Banská Bystrica (Filmový klub v Múzeu SNP), Kežmarok (Kino Iskra), Košice (Kino Úsmev), Martin (Kino Strojár), Nitra (Kinoklub Tatra), Spišská Nová Ves (Kino Mier), Trenčín (ArtKino Metro), Trnava (Kultúrne centrum Malý Berlín) a Žilina (Stanica Žilina-Záriečie).

Prehliadke bude v piatok 6. apríla 2018 predchádzať odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti, ktoré v priamom prenose o 20.30 hod. odvysiela RTVS na Jednotke.

Týždeň slovenského filmu a odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky Mareka Maďariča a finančne ho podporili Audiovizuálny fond, autorská spoločnosť LITA a Slovenská pošta, myšlienku projektu podporila Nadácia Tatra banky.

 

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond

Viac na:

https://www.sfta.sk/

https://slnkovsieti.sk/

https://tyzdenfilmu.sk/

www.facebook.com/tyzdenfilmu

 

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK