(Text prebratý z facebookvej udalosti: Slovensko verzus prípad Olega Sencova)

Filmový portál KinečkoFilmový festival Jeden svet a Nová Cvernovkapozývajú na mimoriadny večer, ktorým chcú upozorniť na naliehavý prípad ukrajinského režiséra Olega Sencova. Ten už vyše 70 dní drží v ruskom väzení protestnú hladovku. Na jeho podporu sa ozývajú tak ľudsko-právne organizácie ako aj osobnosti svetovej kinematografie a médiá. V utorok 7. augusta 2018 o 18.00 hod. uvedú organizátori v sále Novej Cvernovky na Račianskej 78 dokument o jeho prípade Proces: Ruský štát vs. Oleg Sencov. Po premietaní nasleduje diskusia, ktorú bude viesť dokumentarista Juraj Mravec- dlhodobo sledujúci situáciu na Ukrajine. 

Partnerom podujatia je aj Ukrajinsko - slovenská iniciatíva (www.ukrajinskyweb.sk), ktorá poskytla organizátorom práva na verejné uvedenie filmu Proces: Ruský štát vs. Oleg Sencov.

"Oleg Sencov svojím činom (vytrvalou protestnou hladovkou) vytvoril príbeh, ktorý má rovnako ako dobrý film silu zasiahnuť ľudí a meniť spoločnosť. Príbeh o tom, že strach v demokratickej spoločnosti nezvíťazí nad slobodou prejavu, pravdou a spravodlivosťou. Na to, aby sa tak stalo, sa však tento príbeh musí dostať k širokej verejnosti, prekročiť hranice našej cinefilnej komunity a prehovoriť aj k štátnym predstaviteľom, ktorí zastupujú naše občianske postoje a hodnoty v medzinárodnom kontexte, ako aj v medzinárodnej diskusii o budúcnosti neprávom odsúdeného Olega Sencova a jeho spoluväzňov," vysvetlila šéfredaktorka Kinečka Eva Križková dôvody, prečo sa rozhodla podujatie iniciovať. Sumu, ktorú organizátori vyzbierajú vo forme dobrovoľného vstupného, odovzdajú rodine Olega Sencova. Okrem príspevku budú môcť návštevníci podpísať na mieste aj petíciu. 

“Do moderovania debaty sa púšťam ako kolega Olega Sencova, ktorý konflikt na Ukrajine starostlivo sleduje od jeho vypuknutia v roku 2013. Pozývam ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka a pani Millu Verbitsku, predsedkyňu Ukrajinsko-slovenskej iniciatívy. V rámci diskusie sa budem sústrediť na otázky: Je Krym Ukrajina, alebo Rusko? Môže Rusko po anexií Krymu so svojimi nedobrovoľne “novo/nadobudnutými občanmi” v rámci normalizácie nakladať ako s nevoľníkmi? Aký postoj by mala zaujať Slovenská republika?,” priblížil koncept diskusie Juraj Mravec, absolvent ateliéru kamery na VŠMU v Bratislave. Jeho debutový film MIR VAM nakrútil práve na Ukrajine a aktuálne dokončuje film o Iraku. 


Vstupné: dobrovoľné

Olegove prepustenie môžete podporiť aj online na https://pripady.amnesty.sk/pripad/sentsov. Ďakujeme!

 

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK