Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) zvolilo v stredu 19. septembra 2018 na svoje čelo novú prezidentku. Stala sa ňou filmová producentka Wanda Adamík Hrycová, ktorá vo funkcii vystriedala režiséra Martina Šulíka.

Adamík Hrycová má pracovné skúsenosti z oblasti divadla, televízie i filmu. Pôsobila ako riaditeľka divadla Nová scéna a stála tiež na čele najväčšej televíznej produkčnej spoločnosti na Slovensku MediaPro Entertainment Slovakia. V roku 2007 založila vlastnú spoločnosť Wandal Production, do ktorej portfólia patrí aj úspešný film Čiara. Kriminálny thriller režiséra Petra Bebjaka získal v apríli 6 národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2017, vrátane ocenenia pre najlepší domáci film.

SFTA je verejnoprospešná záujmová organizácia, ktorá združuje významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. Jej cieľom je aktívne sa podieľať na vytváraní systémového prostredia pre stabilizáciu slovenskej audiovizuálnej scény, podporovať rôznorodé kultúrne aktivity spojené s filmom a zaštítiť prezentáciu slovenskej audiovizuálnej kultúry doma i v zahraničí. Preto sa stala iniciátorom a usporiadateľom výročnej prehliadky Týždeň slovenského filmu, ako i zakladateľom a garantom národnej filmovej ceny Slnko v sieti.

Akadémia je bezprostredným partnerom obdobných organizácii či inštitúcií v zahraničí, predovšetkým Európskej filmovej akadémie a Americkej akadémie filmových umení a vied. Vďaka spolupráci s nimi nominuje každoročne slovenský film na Európske filmové ceny a ocenenie Oscar za najlepší neanglicky hovorený film.

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie má 7 členov. Okrem prezidentky ho tvorí dvojica viceprezidentov – producentka Mirka Grimaldi a scenárista Marek Leščák. Členmi prezídia sú ďalej generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký, scenáristka, režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová, programový riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Peter Nágel a Miroslav Ulman, filmový publicista a odborný referent Audiovizuálneho informačného centra Slovenského filmového ústavu. 

 

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK