O sošku známeho Oscara, ocenenia americkej Akadémie filmových umení a vied (ďalej „AMPAS“), súperia každoročne na konci februára snímky z celého sveta. V kategórii najlepších medzinárodných celovečerných filmov môže zabodovať aj slovenské dielo – jedného nominanta do pomyselného boja vyberá z domácich titulov aj Slovenská filmová a televízna akadémia („SFTA“).

Tento rok akademici vyberali spomedzi 11 hraných a dokumentárnych filmov. Medzi snímkami sa stretli napríklad drámy Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn), Punk je hned! (r. Juraj Šlauka), dobrodružný film Mohyla ale aj romantická komédia z východného Slovenska Loli Paradička (r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky). Do výberu boli zaradené aj tri filmy zo septembrových distribučných premiér - road movie Afrika na Pionieri (r. Marek Slobodník), dokumentárny návrat do blízkej minulosti Slovenska cez najväčšiu spoločenskú kauzu 90-tych rokov s názvom Skutok sa stal (r. Barbora  Berezňáková), ktorý môžu vidieť diváci v kinách od 12.9.2019. A do tretice hraný film Nech je svetlo, ktorá vstúpi do slovenskej distribúcie 26.9.2019. 

Slovenskú republiku bude na základe hlasovania SFTA v „oscarovskom“ boji reprezentovať dráma Nech je svetlo scenáristu a režiséra Marka Škopa.

Hlavný hrdina filmu Milan (40) má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí,  že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu  o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.

Hlavnú úlohu stvárnil člen Činohry SND Milan Ondrík, ktorý si za svoj výkon odniesol Cenu pre najlepšieho herca z Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Na tomto festivale film bodoval aj u Ekumenickej poroty, ktorá ho ocenila Zvláštnym uznaním.

Víťazné filmy a ocenené tvorivé výkony za rok 2019 vyhlási AMPAS na udeľovaní 92. výročných cien 9. februára 2020 v hollywoodskej sále Dolby Theatre v Los Angeles.

Zoznam filmov zaradených do hlasovania o národného nominanta na ocenenie AMPAS v aktuálnom ročníku, podľa dátumu premiéry:

Tieň jaguára, r. Pavol Barabáš
Kapela, r. Ladislav Kaboš
Ostrým nožom, r. Teodor Kuhn
Punk je hned!, r. Juraj Šlauka
Mohyla, r. Andrej Kolenčík
Obliehanie mesta, r. Zuzana Piussi
Loli Paradička, r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky
Kto je ďalší?, r. Miro Drobný
Afrika na Pionieri, r. Marek Slobodník
Skutok sa stal, r. Barbora  Berezňáková
Nech je svetlo, r. Marko Škop

Fotografie k filmu Nech je svetlo na stiahnutie: http://www.artileria.sk/sk/katalog/nech_je_svetlo/fotogaleria/

Účasť slovenskej kinematografie na cene AMPAS finančne podporil

avf

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK