Tohtoročné udeľovanie cien Slnko v sieti bude nielen oslavou filmu, ale aj návratu ku každodennému životu, ktorý sa v dôsledku karanténnych opatrení pre všetkých na istý čas zastavil.

Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti sa bude konať v stredu 9. septembra 2020 v priestoroch bratislavskej Starej tržnice. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke. „Som veľmi rada, že sa život v našej krajine po veľmi náročnom období pomaly vracia do normálu a galavečer Slnko v sieti bude jednou z prvých oficiálnych akcií, ktorým tento návrat oslávime. A je skvelé, že budeme oslavovať filmy – práve tie nám totiž všetkým pomohli prekonať karanténu pri plnom duševnom zdraví a ukázali nám, aké je umenie pre spoločnosť dôležité,” uviedla Wanda Adamík Hrycová, prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA).

 

Medzi kandidátmi na ocenenie Slnko v sieti vedie s počtom 12 nominácií filmový triler Amnestie režiséra Jonáša Karáska o najväčšej väzenskej vzbure v Československu. Amnestie sa bude uchádzať o cenu v kategórii Najlepší hraný film spolu so snímkami Nech je svetlo Marka Škopa (11 nominácií) a Punk je hned! Juraja Šlauka (6 nominácií). Spomenutí traja režiséri zároveň ašpirujú na cenu v kategórii Najlepšia filmová réžia.

 

Filmy Amnestie a Nech je svetlo získali aj ďalšie nominácie v kategóriách najlepší kameramanský výkon, najlepší filmový strih a zvuk, najlepší architekt-scénograf a masky, ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

V kategórii Najlepší dokumentárny film je nominovaná trojica titulov Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková) a Osamelí bežci: Ideme ďalej! (r. Martin Repka).

Nominácie v kategórii Najlepší animovaný film získali Drobci (epizóda Poklad) Vandy Raýmanovej a Michala Strussa, Šarkan Martina Smatanu, Sh_t Happens v réžii Michaely Mihályiovej a Davida Štumpfa.

 

Herečky Natália Germániová (Amnestie), Zuzana Konečná (Nech je svetlo) a Ela Lehotská (Ostrým nožom) sú nominované v kategórii Najlepší ženský herecký výkon. Cenu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe má šancu získať Judit Bárdos (Cesta do nemožna), Táňa Radeva (Ostrým nožom) či Anna Geislerová (Amnestie).

 

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe majú nomináciu Pavol Kovačovský (Punk je hned!), Milan Ondrík (Nech je svetlo) a Roman Luknár (Ostrým nožom). Víťazom kategórie Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe sa môže stať František Beleš (Nech je svetlo), Dávid Hartl (Ostrým nožom) alebo Gregor Hološka (Amnestie).

 

V jubilejnom 10. ročníku Slnka v sieti sa o ocenenie uchádzalo 24 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 filmov. Počas galavečera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a Divácka cena Slnko v sieti, o ktorej v internetovom hlasovaní rozhodne verejnosť.

 

Laureátov národnej filmovej ceny mala SFTA pôvodne vyhlásiť 17. apríla. Tento dátum musel byť v súvislosti s opatreniami a prevenciou proti šíreniu koronavírusu a ochoreniu COVID-19 presunutý.

 

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond: 

avf 

Viac informácií o národných filmových cenách Slnko v sieti nájdete na stránke:

www.slnkovsieti.sk

Táto web stránka používa cookies k analýze návštevnosti a bezpečnej prevádzke web stránky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ prijímate súbory cookies a beriete na vedomie naše podmienky ochrany osobných údajov Viac.
OK